DREWNO ORZECHOWE

Obok sosny, jesionu, buku i dębu za najbardziej ceniony gatunek drewna krajowego uważa się drewno orzechowe. To, co sprawia, że jest często wykorzystywane w meblarstwie to jego walory estetyczne i łatwość obróbki.

Pozyskiwane jest ono z drzew rodziny orzechowatych, które osiągają wysokość 25-35 metrów i średnice do 2 metrów. Charakterystyczna gładka kora jest koloru srebrzystoszarego z wyraźnie widocznymi, nierównomiernymi bruzdami. Najpopularniejszy jest orzech włoski, ale na uwagę zasługuje również orzech czarny, który ceniony jest za swoje unikatowe, ciemne zabarwienie. Obróbka drewna orzechowego nie należy do najtrudniejszych, dlatego wiele mebli powstaje właśnie tego gatunku. Jest ono podatne na wszelkie obróbki ręczne i mechaniczne, łatwo poddaje się go również klejeniu, a jego powierzchnia bardzo dobrze przyjmuje bejce i lakiery.

Gdzie można spotkać się z drewnem orzechowym? Na pewno wykorzystuje się go do produkcji oklein i okładzin. Prawdziwym ukazaniem jego walorów są meble, które prezentują się elegancko i bardzo stylowo. Drewno orzechowe jest również obecne w warsztatach rzeźbiarzy i artystów. Produkuje się z niego instrumenty muzyczne,kolby rękojeści noży i ramy obrazów. Jest to również materiał wykorzystywany przy produkcji drewnianych elementów broni.